Urządzenia wejścia/wyjścia

Dysk twardy - to hermetycznie zamknięty, składający się z 2 do 8 wirujących talerzy pokrytych bardzo cienką warstwą magnetyczną, każdy posiada osobną głowicę odczytująco-zapisującą, która unosi się nad nim na cienkiej poduszce powietrznej. Dysk twardy jest zwykle na stale włączony do komputera i przechowuje dane, które powinny być zawsze dostępne, takie jak system operacyjny. 

Modem - to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zamiana danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne i na odwrót tak, aby mogły być przesyłane i odbierane poprzez linię telefoniczną, łącze telewizji kablowej lub fale radiowe. Dzięki modemowi można łączyć ze sobą komputery i urządzenia, które dzieli znaczna odległość. Podział: modemy telefoniczne, modemy kablowe, modemy radiowe 

Płyta CD - to poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Dzięki dużej pojemności, niezawodności i niskiej cenie, płyta ta stała się najbardziej popularnym środkiem do zapisywania danych. Aby zapisać coś na płycie należy posiadać nagrywarkę. Najpopularniejsze płyty CD-ROM mają pojemność 700 MB (mieszczą 80 minut muzyki) o średnicy 12 cm. Płyty te służą jednokrotnemu zapisu. Istnieją także płyty CD-RW - wielokrotnego zapisu. 

Płyta DVD - to nośnik optyczny o kształcie podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Na płytach DVD zastosowano dwie warstwy nałożone jedna na drugą, w których można dokonywać zapisu. Warstwa dolna jest warstwą półprzezroczystą. 

Dyskietka - to przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych. Rodzaje dyskietek: 3,5 calowe, 3 calowe, 5,25 calowe, 8 calowe 

Pendrive (pamięć USB) - to urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami. Zakup - przy zakupie pamięci USB warto zwrócić uwagę na jej prędkość zapisu i odczytu oraz na pojemność. Specyfikacje: USB 1.0 Urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z prędkościami 1.5 Mb/s. USB 2.0 Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z prędkością 60 MB/s. Ale w praktyce uzyskują jedynie prędkość 40MB/s. 

Karta pamięci - to półprzewodnikowy nośnik danych. Stosuje się je w urządzeniach takich jak: aparaty cyfrowe, palmtopy, telefony, komórkowe, odtwarzacze MP3, odtwarzacze mp4, kamery cyfrowe, odtwarzacze multimedialne, komputery. Służą one do zapisywania i przenoszenia danych. Zakup - przy zakupie karty pamięci warto zwrócić uwagę na jej pojemność oraz prędkość zapisu i odczytu danych. 

Ekran dotykowy - to ekran, który reaguje na dotyk. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Zazwyczaj obsługiwany jest rysikiem. Stosowany jest w PDA, palmofonach rzadziej w telefonach komórkowych i smartphonach. Ekrany dotykowe stosuje się też w komputerach przenośnych.