Licencje

Licencja - w odniesieniu do oprogramowania jest to regulacja prawna określająca warunki jego użytkowania i zasady odpłatności. 

Rodzaje licencji:

Freeware - to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. 

Shareware - to licencja oprogramowania umożliwiająca rozpowszechnianie aplikacji bez opłat, ale z pewnymi ograniczeniami, do wypróbowania przez użytkowników. Czasami po okresie próbnym lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba zapłacić lub zrezygnować z korzystania z niego. 

Open Source - to licencja oprogramowania umożliwiająca legalne i darmowe kopiowane aplikacji, jej kodu źródłowego oraz dowolne jej modyfikacje. 

Public Domain - to licencja dobroczynna czyniąca z oprogramowania własność ogółu, w myśl której autor lub autorzy oprogramowania zrzekają się praw do upowszechniania oprogramowania na rzecz ogółu użytkowników. Dzięki czemu aplikacja jest dostępna dla każdego, do wszystkich zastosowań. 

Adware - to licencja oprogramowania, za którego użytkowanie autor nie pobiera opłaty. Zamiast tego program wyświetla banery reklamowe. Na rozpowszechnianie programu należy uzyskać zgodę autora. 

OEM - to licencja oprogramowania która przypisana jest do jednego komputera lub jego części. Uniemożliwia to ponowną instalację oprogramowania na nowszym sprzęcie zakupionym przez użytkownika tego oprogramowania.